• šk. rok 2011/2012

        • Solárna garáž.

          Tento projekt sa u nás zrodil ako odpoveď na jedno zo zadaní súťaže Kia Innovation Award 2011, a to znižovania emisií CO2 produkovaných dopravou. Nemám rád polovičaté, neporiadne riešenia, pri ktorých sa síce niečo robí, ale výsledky nie sú veľmi vidieť. K čomu je byť menej hladný, menej znudený, menej zdrogovaný, menej mŕtvy, ak sa to dá aj inak?

          Svojim projektom sme sa rozhodli predložiť riešenie, ktoré otázku emisií CO2 pri prevádzke dopravných prostriedkov nerieši čiastočne, neznižuje ho o nepodstatné 1 či 2 percentá, ak celkovo ide o niečo negatívne, niečo zlé,  treba zrušiť úplne a definitívne. Veď prečo ak nám spaľovanie palív z fosílnych zdrojov, ktorých zásoby sú určite obmedzené a raz určite dôjdu (a to nebude dlho trvať), ktoré škodia nášmu zraviu, škodia životnému prostrediu, prečo si tak tvrdohlavo budovať v doprave závislosť na ich spaľovaní a nehľadať lepšiu, perspektívnejšiu alternatívu, niečo úplne iné, čo využije obnoviteľný zdroj energie, zdroj ktorý je nevyčerpateľný a máme a budeme ho vždy všetci mať dostatok?

          Ľudia sú samozrejmä vynachádzaví a tak ako už dnes platíme za to že prší, bude pravdepodobne raz daň aj z toho, že ráno vyšlo slnko, ale dovtedy... :) Človek je žiaľ anomália, ktorá sa celkom nepodarila, ale... keď ten hore nevedel, že v najlepšom sa má prestať, že menej je niekedy viac.

          V našom projekte navrhujeme to čo už bolo známe a zrealizované už pred viac ako sto rokmi v časoch Nikola Teslu a dodnes sa ešte takmer nevyužíva, a to že jazdiť sa dá na elektrinu. Ani ja som tomu nechcel veriť, ale je to tak, prvé elektromobily jazdili už pred viac ako 100 rokmi, no dodnes... :( Naštastie ale už aj na toto začínajú ľudia pomaly (žiaľ veľmi pomaly) prichádzať, keď už sme v našom životnom prostredí narobily škody, ktorých dôsledky si len málo kto vie vôbec predstaviť.
          Ako zdroj na výrobu elektrickej energie sme navrhli slnečné žiarenie, ktoré je z obnoviteľných zdrojov podľa mna najpredvídateľnejšie a najspoľahlivejšie na rozdiel napríklad od vetra, či vody.

          Náš projekt bol najlepší a to nie len preto, že si to myslím ja, ale preto že si to myslela aj odborná porota, ktorá náš projekt ocenila hlavnou cenou, prvým miesto a grantom, za ktorý sme si myšlienky nášho projektu mohli aj zrealizovať, prakticky uskutočniť, za čo spoločnosti KIA na tomto mieste a touto cestou úprimne dakujeme.
          Veríme, že aj oni po vzore Bratislavského Volkswagenu čoskoro prídu s výrobou elektromobilov namiesto áut so spaľovacími motormi :)

          S týmto projektom sme vyhrali súťaž Kia Innovation Award 2011 a tiež sa umiestnili na 3. mieste v krajskom kole súťaže Enersol SK.


          Automatizovaný energeticky úsporný skleník

          Tento projekt sme tvorili na krúžku dlhšie obdobie a priebežne sme vylepšovali a dopĺňali to ako má pracovať, ako nakladať s energiami tak, aby v ňom bolo možné dopestovať čo najviac a súčastne jeho prevádzka bola efektívna, energeticky nenáročná, aby bola maximálne automatizovaná a nevyžadovala časté zásahy človeka do riadenia, ale naopak aby umelá inteligencia, stroj riadil všetko potrebné. Zatiaľ je to malý model ale už s reálne fungujúcim riadicim systémom. Ktovie, možno postupom času dôjdeme aj k skutočnému nasadeniu nášho riadenia, našich myšlienok na inovácie v skutočnom reálnom skleníku.

          Tento náš projekt sme prezentovali  na súťaži Stredoškolskej odbornej činnosti, bol ocenený 1. miestom v krajskom kole a 4. miestom v celoslovenskom súťaže Enersol SK a 4. miestom na medzinárodnej súťaži Enersol 2012 v Hradci Králové. Postúpil tiež do finálovej desiatky súťaže Siemens Young Generation Award 2012 v Bratislave.


          Automatizovaná liaheň hydiny

          Je tiež dlhodobejší projekt, v ktorom využívame široké možnosti riadiacich systémov firmy Siemens na riadenie automatizovaného procesu.
          Liaheň je zatiaľ iba malý model na 10 vajec, riadenie by však šlo aplikovať aj na väčšie ľiahne. Program liahne si vie riadiť potrebné parametre prostredia v liahni, medzi ktoré patria hlavne teplota a vlhkosť vzduchu, vie včas a v potrebnom množstve vymienať vzduch v uzatvorenom priestore liahne, pretože aj vyvíjajúci sa plod vo vajci potrebuje postupne stále viac dýchať. Vajíčka v liahni treba pravidelne otáčať atď.
          Všetko toto vie po nastavenú dobu niekoľkých týždňov presne podľa druhu vajec bez prestávky, cez deň aj noci, v piatok aj sviatok zabezpečovať a riadiť riadiaci systém, bez zásahu človeka. Jedinou jeho úlohou je raz skontrolovať či v liahni nie je nejaké neoplodnené vajce a prísť po vyliahnuté kuriatka až naša "elektrická kvočka vysedí" znášku a odniesť si ju. Inak stačí sa iba pozerať ako jej to dobre ide a že všetko funguje správne.

          Tento náš projekt sme už prezentovali na súťaži Stredoškolskej odbornej činnosti a vyhral cenu strojníckej fakultyv súťaži Siemens Young Generation Award 2012 v Bratislave.


          Servomotory.

          V oboch uvedených projektoch sme niekde potrebovali realizovať v riadení kývavý pohyb. Na to sa nám hodili zatiaľ dobre modelárske servomotory, ktoré sme sa museli naučiť ovládať. Dobré je, že sme nemuseli skladať žiadne elektronické obvody, ale je to možné aj cez lepšie typy PLC. Preto táto úloha pre nás nebola neprekonateľný problém, len to chcelo trochu toho naštudovať a mať odvahu to vyskúšať. Malá ukážka :)


          Robotické rameno.

          Je niečo čo je zatiaľ ako plán. Minulý rok sme objavili na nete stavebnicu 5 osového robota. Tento rok sa nám ju už vďaka grantu, podarilo kúpiť a... môžeme sa opäť pustiť do práce, tvorenia niečoho nového. Keď človeka niečo baví, nie je to práca, nepozerá na čas, vynaložené úsilie :)
          Nemáme v úmysle len poskladať diely podľa návodu a potom sa vytešovať, že ho dokážeme ručne ovládať. My sme už veľké deti, my to chceme trochu zložitejšie. Plán je zabezpečiť meranie uhlov otočenia jednotlivých častí ramena a potom na základe získaných údajov a nejakého požadovaného pohybu tento riadiť programom. Nech raz stroje môžu pracovať za nás a my sa budeme len spokojne pozerat. Matrix? :)