• Číslicová technika

• Simulátor logických obvodov Atanua

Najskôr malá návnada, čo sa v tom dá urobiť:
          Toto bol nápad i realizácia jedného zo žiakov inšpirovaného televíznym seriálom Knight Rider a blikátkom v ňom. Trochu málo som pomohol a nakoniec som to ešte máličko vylepšil (z pôvodných 16 na 30 LED). Takto to vyzerá v akcii prehrať video

Ďalej napr. funkčné digitálne hodiny

Presný čas na nich možno nastaviť pomocou troch tlačidiel. Ukazujú hodiny, minúty a sekundy. Pod toto zapojenie sa konkrétne podpísal žiak Juraj Čaniga z II.MD (v šk. roku 2009/2010).
          Viac o tomto simulátore čítaj nižšie.

Program poskytuje obmedzenú, ale pre stredoškoláka začiatočníka dostatočnú škálu hradiel, klopných obvodov a ešte pár ďalších, zaujimavých a užitočných obvodov a súčiastok.
          Dáva možnosť poskladať si obvod so schematických značiek log. funkcií (asi trochu menší výber),

alebo priamo z púzdier integrovaných obvodov (tu ich je zdá sa o trochu viac)

Ovladanie simulácie vstupov je možné pomocou tlačidiel na klávesnici.
          Výstupy sa dajú pripojiť na LED-ky alebo napr. na 7-segmentovky.

(ak máte chuť a čas..
          download),
          viac informácií o ňom (anglicky :-) alebo na hodinách Číslicovej techniky

Linky:

- popis logických funkcií
              NOT, AND, OR, NAND, NOR, XOR XNOR, návrh logických obvodov

Karnaughova mapa
          Čo je to BCD kód?
          - Všetky klopné obvody

- funkčný
          simulátor log. obvodov LogiFlash priamo na webovej stránke.
             Je detsky jednoduchý, ak viete pracovať s myšou... len klikačka.